ELOM:2024:031 (Maatregelen vliegclub na laag overvliegend zweefvliegtuig)
Beslissing: 5 december 2024 AP Noord-Holland
Categorie luchtvaartzaak: Kleine bemande luchtvaart
Formele relaties: -/-
Inhoudsindicatie: Doorgegeven informatie over luchtvaartvoorval geen aanleiding voor instellen strafrechtelijk onderzoek gelet op de opvolging die al binnen de zweefvliegclub aan dat voorval is gegeven.
Beslissing OM
naar aanleiding van informatie over een luchtvaartvoorval.
Doormelding
Op [datum in het jaar] 2024 heeft het Analysebureau Luchtvaartvoorvallen (ABL) twee meldingen ontvangen betreffende een voorval dat [negen dagen eerder] heeft plaatsgevonden op vliegveld [vliegveld]. Een melding was afkomstig van de dienstdoende instructeur van de zweefvliegclub en hield in dat een tweezits-zweefvliegtuig op drie meter over grondtransport van een ander tweezits-zweefvliegtuig is gevlogen en dat vliegers bij de tip moesten wegduiken richting de romp om een veilige afstand te creëren. De tweede melding was afkomstig van de gezagvoerder van het overvliegende tweezits-vliegtuig (met registratienummer PH-[XXXX]). Die melding hield in dat een lage final over een geparkeerde kist was gemaakt. Dat was volgens de gezagvoerder vermijdbaar met een andere gekozen final.
Op grond van de meldingen heeft het ABL een vermoeden van grove nalatigheid afgeleid en daarom de meldingen overeenkomstig de samenwerkingsafspraken met het OM doorgestuurd. Daarbij heeft het ABL opgemerkt dat [vijf dagen na de voorvalmeldingen] via de dienstdoende instructeur informatie is verkregen over de opvolging van het voorval door de zweefvliegclub. De betrokken gezagvoerder heeft een startverbod gekregen en binnen een week is een analyse van het voorval gemaakt met de head of training, de dienstdoende instructeur en de gezagvoerder. De zaak is grondig besproken en afgehandeld. De vlieger heeft zijn fout erkend, zijn excuses aangeboden en voor de groep van ‘oudere vliegers’ een briefing gegeven. In deze briefing heeft hij uitleg gegeven en laten weten welke fouten door hem zijn gemaakt.
Hoewel deze opvolging het vermoeden van grove nalatigheid niet aantast, heeft het ABL opgemerkt dat het ABL deze opvolging van de vliegclub passend vindt binnen een Just Culture.
Beslissing
Het OM is dat volledig met het ABL eens. Bij deze stand van zaken ziet het OM niet in wat een strafrechtelijk onderzoek naar dit voorval zou kunnen toevoegen. In feite is binnen de vliegclub gedaan wat het OM anders met een strafrechtelijk onderzoek had willen bereiken.
De zaak is hiermee afgedaan, tenzij het OM op grond van nieuwe feiten of omstandigheden deze beslissing moet herzien (dat zou bijvoorbeeld het geval kunnen zijn als een betrokkene klaagt over deze beslissing en daarbij relevante informatie aanlevert).