Het Openbaar Ministerie (OM) heeft vandaag een gevangenisstraf van 40 maanden waarvan 10 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar geëist tegen een 28-jarige man uit Alkmaar, die op 11 februari 2024 een dodelijk ongeval veroorzaakte. Daarnaast werd tegen de man een rijverbod van 5 jaar geëist en grotendeels toewijzing van de door nabestaanden gevorderde schadevergoeding. Ook werd tenuitvoerlegging van een eerder opgelegde straf geëist. De man, die geen rijbewijs had, reed veel te hard en onder invloed van alcohol over de A7. Naast de bestuurder zaten ook een 19-jarige man uit Wervershoof en een 27-jarige man uit Hoorn in de auto, beiden kwamen bij het ongeval om het leven. 

Op 11 februari 2024 reden de verdachte en zijn twee passagiers op de A7 in de richting van Purmerend. Met een geleende auto waren zij op weg naar Amsterdam. Rond kwart voor twee ’s nachts ontving de meldkamer noodsignalen over een ongeluk op de A7. Toen de hulpdiensten arriveerden, zagen zij een auto op z’n kant liggen en lagen over een lengte van 100 meter allerlei onderdelen van de auto. De bestuurder bleek grotendeels ongedeerd, zijn twee passagiers overleden ter plaatse als gevolg van het ongeval.

Onderzoek wees uit dat de bestuurder de macht over het stuur had verloren en dat er geen andere voertuigen bij het ongeval waren betrokken.  De verdachte beschikte niet over een rijbewijs, had geen controle over de auto en was ten tijde van het ongeval onder invloed van alcohol. Bovendien kan volgens het OM worden bewezen dat hij veel harder reed dan ter plaatse was toegestaan en dat hij gevaarlijk reed.

Tijdens de rechtszaak van vandaag zei de officier van justitie zich te realiseren dat het ongeval ook bij de verdachte diepe sporen heeft achtergelaten en dat hij deze gevolgen nooit heeft gewild. “Maar het ongeval is wel door zijn schuld ontstaan. Zijn gedrag tijdens die nacht is onbegrijpelijk en onacceptabel.” 

Volgens het OM is er sprake van de zwaarste vorm van schuld: roekeloosheid. “De verdachte heeft meerdere verkeersregels in ernstige mate geschonden. In plaats van zijn vrienden als bestuurder van het voortuig te beschermen, zijn ze door zijn toedoen overleden. De gevolgen van dit verkeersongeval zijn groot. Twee jonge mannen zijn overleden. Het ongeval heeft ook het leven van hun naasten ingrijpend veranderd.”

Volgens de officier van justitie doet daarom alleen een forse gevangenisstraf recht aan de feiten in deze zaak.

De rechtbank doet over twee weken uitspraak.