Drie verdachten stonden vandaag op zitting voor hun aandeel in de rellen op het Malieveld en in de binnenstad van Den Haag op 20 september vorig jaar. Ze worden verdacht van openlijke geweldpleging. Zo zou een van hen bijvoorbeeld een persfotograaf hebben mishandeld.
Rondom een demonstratie op het Malieveld werd op 20 september 2025 zwaar geweld gepleegd tegen de politie. ME'ers werden bekogeld met stenen en zwaar vuurwerk, geslagen en geschopt en er werden vernielingen aangericht. Daarna trok een groep relschoppers de binnenstad van Den Haag in, waar nog meer vernielingen werden aangericht, journalisten en terrasbezoekers werden belaagd en opnieuw de politie werd aangevallen.
Een 23-jarige verdachte uit Sleeuwijk was er die middag ook bij, hij wordt onder meer gezien op camerabeelden in de binnenstad. Daar belaagde hij een persfotograaf en gooide een lege bierkrat in zijn richting. Tegelijk vloog ook een terrasstoel door de lucht. De fotograaf werd door (een van) de voorwerpen geraakt en viel op de grond met een stevige hoofdwond. Het OM eiste 8 maanden gevangenisstraf waarvan 3 voorwaardelijk voor een poging zware mishandeling richting de fotograaf en driemaal openlijk geweld op andere momenten die dag. De rechtbank achtte de poging zware mishandeling niet bewezen maar wel een mishandeling van de fotograaf en het openlijk geweld. De rechter legde de 8 maanden gevangenisstraf geheel voorwaardelijk op. Ook moet de man schadevergoeding betalen aan de politieagenten.
Container in brand
Ook een 51-jarige man uit Naarden en een 42-jarige man uit Arnhem moesten voor de rechter komen. De Arnhemmer liep de hele dag vooraan, filmde van alles wat er gebeurde en hielp bij het in brand steken van een rolcontainer in de binnenstad. Het OM eiste 3 maanden gevangenisstraf waarvan 1 maand voorwaardelijk en de rechtbank veroordeelde verdachte tot een geheel voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand.
De man uit Naarden bevond zich onder meer in de groep die een ME-bus bestormde toen agenten daar probeerden een verdachte aan te houden. Sommige politiemensen verklaarden later dat zij op dat moment vreesden voor hun leven en op het punt stonden hun vuurwapen te trekken. Gelukkig kwam net op tijd een andere ME-bus aanrijden die hun collega's wist te ontzetten. Het OM eiste tegen deze verdachte 3 maanden gevangenisstraf waarvan 1 maand voorwaardelijk. De rechtbank vond dit geen openlijke geweldpleging maar een poging ambtsdwang, wat betekent dat verdachte probeerde de aanhouding van een derde tegen te houden. De rechter legde de 3 maanden gevangenisstraf geheel voorwaardelijk op.
Onderzoek loopt nog
Na de rellen op het Malieveld is door de politie een uitgebreid onderzoek opgestart onder leiding van een officier van justitie. Er zijn honderden uren beeldmateriaal bekeken om het gepleegde geweld te beschrijven en de geweldplegers te identificeren. Dat heeft ertoe geleid dat het Openbaar Ministerie inmiddels 48 verdachten voor de rechter heeft kunnen brengen. Van deze verdachten werden er 44 veroordeeld. De rechter legde veelal gevangenisstraffen op, of taakstraffen in combinatie met een voorwaardelijke gevangenisstraf. Ook moet een flink aantal van hen de aangerichte schade vergoeden.
Het onderzoek naar de rellen loopt nog altijd. Het Openbaar Ministerie sluit niet uit dat er nog verdachten worden aangehouden. Ook staan nog meerdere themazittingen gepland: op 31 augustus en 18 september, en op 4 september is er een zitting bij de kinderrechter.