Het Openbaar Ministerie (OM) in Noord-Nederland heeft tegen een 81-jarige man uit Assen een gevangenisstraf van tien jaar geëist. Hij wordt ervan verdacht dat hij op 24 augustus 2025 zijn 72-jarige vrouw om het leven heeft gebracht. De officier van justitie vindt dat er sprake is van doodslag.
“Ze was zo bang voor water, dat ze al zat te bibberen op de achterbank als je met haar in de auto langs het kanaal reed.” Het is de eerste zin in het requisitoir van de officier van justitie. Dat heeft een reden. Het is immers meer dan wrang dat het slachtoffer, dat doodsbang was voor water, juist in het Noord-Willemskanaal bij Tynaarlo wordt gedumpt. Dit volgens het OM door de man waarmee ze al meer dan vijftig jaar samen was.
Geen seksuele omgang
De verdachte heeft zijn vrouw de avond ervoor thuis om het leven heeft gebracht. Dat bekent hij. Zijn verhaal is in het kort dat hij al enkele jaren geen seksuele omgang had met zijn vrouw. Dat stoorde hem. Daarna werd hij naar eigen zeggen zo kwaad dat hij haar sloeg met twee vuisten, met wie zij overleed.
Geweld
Uit onderzoek blijkt dat het slachtoffer niet om het leven is gekomen door (alleen) twee vuistslagen, zoals de verdachte volhoudt. Zij is overleden omdat zij onder meer onder is geslagen en gewurgd. Daarbij is ook een metalen beeld van een eend gebruikt. Hoewel de verdachte bekent zijn vrouw te hebben gedood, blijft hij ontkennen dat hij meer geweld heeft gebruikt. “Dit terwijl er echt veel meer geweld heeft plaatsgevonden”, zegt de officier van justitie.
Buggy
Op beelden is te zien dat de verdachte in de nacht van 24 op augustus 2025 in een hondenbuggy in de richting van zijn auto loopt. In die buggy ligt het lichaam van het slachtoffer. Het lichaam is ingewikkeld in beddengoed. Volgens de officier van justitie doet hij het lichaam in zijn auto, rijdt hij naar het Noord-Willemskanaal en gooit hij zijn vrouw in het water. Bij thuiskomst wast de verdachte zijn beddengoed. Later blijkt dat het beddengoed in de wasmachine hetzelfde printje heeft als het bebloede beddengoed dat door de politie in de kofferbak wordt aangetroffen.
Verminderd ontoerekeningsvatbaar
Er zijn geen aanwijzingen gevonden dat de verdachte een plan had om zijn vrouw te doden. Wel heeft hij dat volgens het OM opzettelijk gedaan. Daarom komt de officier van justitie tot de conclusie dat er sprake is geweest van doodslag en niet van moord.
Er is onderzoek gedaan naar de persoon van de verdachte. Deskundigen concluderen dat hij verminderd ontoerekeningsvatbaar in. Dit mede vanwege een herseninfarct tien jaar geleden.
Verhullen
De verdachte heeft in de ogen van de officier van justitie geprobeerd zijn daad te verhullen. Ook naar zijn kinderen toe. Zo belt hij zijn dochter in de ochtend om te zeggen dat zijn vrouw is weggelopen en niet is teruggekeerd. Als de politie bij hem thuis komt, blijft de verdachte bij dat verhaal. “Zelfs als verdachte wordt aangehouden omdat de kofferbak vol ligt met hevig bebloed beddengoed, houdt hij eerst zijn kaken op elkaar.”
Femicide
Het slachtoffer is één de vele vrouwen die door haar partner is omgebracht omdat zij niet deed wat hij wilde. Hij wilde seks. Zij niet. Zij deed niet wat hij wilde. Daarom heeft de verdachte haar gedood.
Toekomst
In de strafeis houdt de officier van justitie rekening met de verminderde toerekeningsvatbaarheid. Tegelijkertijd weegt zij mee dat de verdachte handelingen heeft verricht om zijn daad te verhullen. “Ondanks zijn verklaring dat hij hoopte dat zijn vrouw snel zou worden gevonden.”
Volgens het rapport van het Pieter Baan Centrum is de verdachte al bezig met zijn toekomst. Dat staat in schril contrast met de kinderen en kleinkinderen die daar nog totaal niet mee bezig zijn. Laat staan het slachtoffer zelf. De officier van justitie: “Door het handelen van de verdachte heeft zij helemaal geen toekomst meer.”
De rechtbank in Assen doet op 9 juni 2026 uitspraak in deze zaak.
